Product Description
Bulk Pricing on Duracell DURDC12-35J Batteries
Save 10% on this 4-Pack of Genuine Duracell DURDC12-35J Batteries. Need less than a case? Buy individual batteries here.
Duracell 12V 35Ah AGM Deep Cycle Batteries
Duracell DURDC12-35J 12V AGM batteries deliver 35Ah of reliable deep-cycle power for use in mobility devices, commercial equipment, and many other applications that require a Group U1 deep cycle battery. From floor scrubbers to electric wheelchairs, Duracell’s deep-cycle AGM technology delivers reliable performance and longer battery lifespan in applications where frequent, deep discharges are required.
Features & Benefits
- Deep-Cycle Durability – Designed for deep discharges with longer lifespan than standard batteries.
- AGM Technology – Improved plate design for increased durability and extended lifespan.
- Low Self-Discharge – Holds a charge longer between uses, so it's ready when you are.
- Nut & Bolt Terminals – Direct-fit connections for wiring with ring terminals or eyelets.
- Left-Positive Polarity – Verify your current battery’s terminal positions before purchase.
- Easy Installation – Folding handles make battery replacements quick and easy.
- Genuine Duracell – Legendary quality combined with deep cycle AGM dependability.
Why Choose Duracell Deep Cycle Batteries?
Duracell Ultra deep cycle AGM batteries offers stronger cycling endurance than general-purpose AGM batteries, making them a smart upgrade for high-use equipment. Built for durability, deep cycle batteries offer stable energy, tolerate temperature extremes, and handle repeated discharges. Whether you're powering UPS systems, mobility equipment, or keeping emergency systems ready, they ensure peace of mind with dependable performance throughout a long cycle life.
| Voltage | 12V |
| Capacity | 35 Ah |
| Type | Deep Cycle AGM |
| Group Size | U1 |
| Terminals | Nut & Bolt / J Type |
| Polarity | + Left / - Right |
| Length | 7.68" (195 mm) |
| Width | 5.16" (131 mm) |
| Height | 6.20" (157 mm) 7.09" (180 mm) w/terminals |
| Weight | 23.4 lbs (10.6 kg) |
| Warranty | 1 Year |
Duracell DURDC12-35J Battery Cross-Reference
Group U1 Batteries with Nut & Bolt Terminals: 12N35-3B, 6FM33, 8AU1, 8GU1, CA12350, CP12350NB, DC35-12, DCM0035NB, DURDC12-35J, DURG12-31J-A, ES35-12NB, EXP35, GP12350-NB, LCR12V35P-NB, ML35-12NB, NB12-35, NP35-12NB, PDC-12350 NB3, PE12V35NB, PK12350-NB, PS-12350 NB, SCP12350 NB, SLADC12-35J, UB12350-NB, WB12350.
Extend the Life of Your Battery
Keeping your battery charged between uses with a quality maintainer is essential for maximizing its lifespan. For the DURDC12-35J we recommend either the NOCO Genius 1 or Genius 2 chargers and maintainers.
Group U1 Applications
Mobility – Power Wheelchairs & Mobility Scooters
Equipment – Generators, Lawn Mowers, Compact Floor Scrubbers & Sweepers
Standby Power – UPS Systems & Emergency Lighting
Off-Grid – Small Solar Banks, Communications
Marine – Small Trolling Motors, Fish Finders & other Marine Electronics