Product Description
Duracell 12V 55Ah AGM Deep Cycle Battery
The Duracell DURDC12-55P 12V AGM battery delivers 55Ah of reliable deep-cycle power for use in commercial equipment, wheelchairs, and UPS systems that require 22NF deep cycle batteries. From mobility chairs, to marine house power, Duracell’s deep-cycle AGM technology delivers reliable performance and longer battery lifespan in applications where frequent, deep discharges are required.
Features & Benefits
- Deep-Cycle Durability – Designed for deep discharges with longer lifespan than standard batteries.
- AGM Technology – Improved plate design for increased durability and extended lifespan.
- 55 Ah Capacity – High reserve for extended operation in high-demand systems.
- Low Self-Discharge – Holds a charge longer between uses, so it's ready when you are.
- Nut & Bolt Terminals – M6 hardware included for wiring with ring terminals or eyelets.
- Left-Positive Polarity – Verify your current battery’s terminal positions before purchase.
- Easy Installation – Folding handles make battery replacements quick and easy.
- Genuine Duracell – Legendary quality combined with deep cycle AGM dependability.
Why Choose Duracell Deep Cycle Batteries?
Duracell Ultra deep cycle AGM batteries offers stronger cycling endurance than general-purpose AGM batteries, making them a smart upgrade for high-use equipment. Built for durability, deep cycle batteries offer stable energy, tolerate temperature extremes, and handle repeated discharges. Whether you're powering UPS systems, mobility equipment, or keeping emergency systems ready, they ensure peace of mind with dependable performance throughout a long cycle life.
| Voltage | 12V |
| Capacity | 55 Ah |
| Type | Deep Cycle AGM |
| Group Size | 22NF |
| Terminals | M6 Nut & Bolt P Terminals (hardware included) |
| Polarity | + Left / - Right |
| Length | 8.98" (228 mm) |
| Width | 5.39" (137 mm) |
| Height | 8.18" (208 mm) 9.06" (230 mm) w/terminals |
| Weight | 40.1 lbs (18.2 kg) |
| Warranty | 1 Year |
Bulk Pricing – Save $10 each when you purchase 4 or more. Automatically calculated in cart.
Duracell DURDC12-55P Battery Cross-Reference
Replaces 12V 55Ah Batteries with Nut & Bolt Terminals: 40740, 45825, CF-12V55G, DN55-12, DURA12-55P, DURDC12-55P, DURG12-50P, DURG12-50P-A, PDC-12600, PS-12550 U, SCP12550 NB, SLA12-55P, SP12-55, UB12550, WB12550, WKDC12-55P.
Extend the Life of Your Battery
Keeping your battery charged between uses with a quality maintainer is essential for maximizing its lifespan. For the DURDC12-55P we recommend the NOCO Genius 5 Charger and Maintainer.