Product Description
Duracell 12V 14Ah SLA Deep Cycle Battery
The Duracell DURDC12-14NB 12V AGM battery delivers 14Ah of reliable deep cycle power for equipment that can’t afford downtime. Duracell’s deep-cycle AGM technology delivers strong performance and longer battery lifespan in applications where frequent, deep discharges are required. Designed for commercial use — the DURDC12-14NB offers the reliability and long service life users expect from Duracell.
Features & Benefits
- Deep-Cycle Durability – Designed for deep discharges with longer lifespan than standard batteries.
- AGM Technology – Improved plate design for increased durability and extended lifespan.
- VRLA Battery – Sealed design for installation in multiple orientations without leakage.
- Low Self-Discharge – Maintains a charge longer during extended stand-by periods.
- Nut & Bolt Terminals – Direct-fit connections for wiring with ring terminals or eyelets.
- Genuine Duracell – Legendary quality combined with deep cycle AGM dependability.
Why Choose Duracell Deep Cycle UPS Batteries?
Duracell Ultra deep cycle AGM batteries offers stronger cycling endurance than general-purpose SLA batteries, making them a smart upgrade for high-use equipment. Built for durability, deep cycle batteries offer stable energy, tolerate temperature extremes, and handle repeated discharges. Whether you're powering UPS systems, mobility equipment, or keeping emergency systems ready, they ensure piece of mind with dependable performance throughout a long cycle life.
| Voltage | 12V |
| Type | Deep Cycle AGM |
| Capacity | 14 Ah |
| Terminals | M5 Nut & Bolt (hardware included) |
| Length | 5.94" (151 mm) |
| Width | 3.86" (98 mm) |
| Height | 3.74" (95 mm) 4.21" (107 mm) w/terminals |
| Weight | 9.48 lbs (4.3 kg) |
| Warranty | 1 Year |
Bulk Pricing – Save 10% when you purchase a 4-Pack.
Duracell DURDC12-14NB Battery Cross-Reference
Replaces 12V 14Ah SLA Batteries with Nut & Bolt Terminals: 12N14-3A, 6-DZF-12, CB14-12, DCM0014, DURDC12-14NB, ES14-12, GP12140, ML14-12NB, NP14-12, PE12V14, PK12140, PDC-12140 NB, PS-12140 NB, SLA12-14NB, UB12140, WKDC12-14NB.
Extend the Life of Your Battery
Keeping your battery charged between uses with a quality maintainer is essential for maximizing its lifespan. For the DURDC12-14NB we recommend either the NOCO Genius 1 or Genius 2 Chargers and Maintainers.
Applications
Standby Power – UPS, Emergency Lighting, Security Alarms, and Fire Alarm Control Panels
Medical – Portable Medical Equipment, Patient Lifts, and Small Mobility Devices
Equipment – Gate Operators, Traffic Controls, and Test Equipment