Product Description
Duracell 12V 100Ah AGM Deep Cycle Battery
The Duracell Ultra DURDC12-100P 12V AGM battery delivers 100Ah of reliable deep-cycle power for use in commercial equipment, wheelchairs, and large UPS systems that require Group 27 deep cycle batteries with nut and bolt connections. From mobility chair batteries, to marine house power, Duracell’s deep-cycle AGM technology delivers reliable performance and longer battery lifespan in applications where frequent, deep discharges are required.
Features & Benefits
- Deep-Cycle Durability – Designed for deep discharges with longer lifespan than standard batteries.
- AGM Technology – Improved plate design for increased durability and extended lifespan.
- 100 Ah Capacity – High reserve for extended operation in high-demand systems.
- Low Self-Discharge – Holds a charge longer between uses, so it's ready when you are.
- Nut & Bolt Terminals – Direct-fit connections for wiring with ring terminals or eyelets.
- Left-Positive Polarity – Verify your current battery’s terminal positions before purchase.
- Easy Installation – Folding handles make battery replacements quick and easy.
- Genuine Duracell – Legendary quality combined with deep cycle AGM dependability.
Why Choose Duracell Deep Cycle Batteries?
Duracell Ultra deep cycle AGM batteries offers stronger cycling endurance than general-purpose AGM batteries, making them a smart upgrade for high-use equipment. Built for durability, deep cycle batteries offer stable energy, tolerate temperature extremes, and handle repeated discharges. Whether you're powering UPS systems, mobility equipment, or keeping emergency systems ready, they ensure piece of mind with dependable performance throughout a long cycle life.
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100 Ah |
| Type | Deep Cycle AGM |
| Group Size | 27 |
| Terminals | Nut & Bolt P Terminals |
| Polarity | + Left / - Right |
| Length | 12.05" (305 mm) |
| Width | 6.61" (168 mm) |
| Height | 8.30" (211 mm) 9.06" (229 mm) w/terminals |
| Weight | 63.1 lbs (28.6 kg) |
| Warranty | 1 Year |
Note: Terminals will accept up to 8mm hardware. 6mm hardware is included.
Bulk Pricing – Save $10 each when you purchase 4 or more. Automatically calculated in cart.
Duracell DURDC12-100P Battery Cross-Reference
Replaces 12V 100Ah Batteries with Nut & Bolt Terminals: DURDC12-100P, PDC-121000 U, PS-121000 U, WKDC12-100P, UB121000.
Extend the Life of Your Battery
Keeping your battery charged between uses with a quality maintainer is essential for maximizing its lifespan. For the DURDC12-100P we recommend the NOCO Genius 10 Charger and Maintainer.
Group 27 Deep Cycle Applications
Mobility – Large Power Wheelchairs & Track Models
Equipment – Lifts, Floor Scrubbers & Industrial Equipment
Standby Power – Large UPS System & Emergency Power
Off-Grid – Remote Surveillance Stations & Cabin Power Banks
Marine – House Power Banks, Trolling Motors & Onboard Electronics