Product Description
Duracell 24V Wheelchair Batteries
This is a pair of Genuine Duracell Ultra DURDC12-100P 12V AGM batteries to be connected in series for 24V mobility chairs and 24V equipment that require two Group 27 deep cycle batteries. Duracell's deep-cycle AGM technology delivers reliable performance and longer battery lifespan in applications where frequent, deep discharges are required.
Features & Benefits
- Deep-Cycle Durability – Designed for deep discharges with longer lifespan than standard batteries.
- AGM Technology – Improved plate design for increased durability and extended lifespan.
- 100 Ah Capacity – High reserve for extended operation in high-demand systems.
- Low Self-Discharge – Holds a charge longer between uses, so it's ready when you are.
- Nut & Bolt Terminals – Direct-fit connections for wiring with ring terminals or eyelets.
- Left-Positive Polarity – Verify your current battery’s terminal positions before purchase.
- Easy Installation – Folding handles make battery replacements quick and easy.
- Genuine Duracell – Legendary quality combined with deep cycle AGM dependability.
Why Choose Duracell Deep Cycle Batteries?
Duracell Ultra deep cycle AGM batteries offers stronger cycling endurance than general-purpose AGM batteries, making them a smart upgrade for high-use equipment. Built for durability, deep cycle batteries offer stable energy, tolerate temperature extremes, and handle repeated discharges. Whether you're powering UPS systems, mobility equipment, or keeping emergency systems ready, they ensure piece of mind with dependable performance throughout a long cycle life.
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100 Ah |
| Type | Deep Cycle AGM |
| Group Size | 27 |
| Terminals | Nut & Bolt P Terminals |
| Polarity | + Left / - Right |
| Length | 12.05" (305 mm) |
| Width | 6.61" (168 mm) |
| Height | 8.30" (211 mm) 9.06" (229 mm) w/terminals |
| Weight | 65.1 lbs (29.5 kg) |
| Warranty | 1 Year |
Note: Terminals will accept up to 8mm hardware. 6mm hardware is included.
Extend the Life of Your Batteries
Keeping your batteries charged between uses is essential for maximizing their lifespan. For these batteries connected in series, we recommend the VMAX 24V 10A Wheelchair Battery Charger. This charger is equipped with a 3 Pin Male XLR connectors as a direct-fit replacement charger for many mobility devices.
24V Group 27 Battery Applications
Mobility – 24V Power Wheelchairs & Track Models
Equipment – 24V Lifts, Floor Scrubbers & Industrial Equipment
Off-Grid – 24V Solar Energy Storage Banks
Marine – 24V House Power Banks & Trolling Motors